Diyarbakır çınar ilçesi hakkında bilgi - Diyarbakir.Gen.Tr : Diyarbakir.Gen.Tr

- Hoşgeldiniz

Diyarbakır çınar ilçesi hakkında bilgi

Diyarbakır çınar ilçesi hakkında bilgi sitemize 18 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiş ve 978 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

Diyarbakır çınar ilçesi hakkında bilgi

Çınar, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Diyarbakır merkeze bağlı büyük bir köy olan Çınar 23 Haziran 1937 yılında, 3223 sayılı kanun ile bağımsız ilçe haline gelmiştir. Önceleri adı “Melkis” olup merkezi daha sonra “Hanakpınar” köyü yakınlarına taşınan ilçenin, 1937’den önce adı “Akpınar” ve “Hanakpınar” olarak bilinmekteydi.

Tarihi eserler
Süleyman Ağa Mağaraları

Aşağıkonak köyü yakınlarında Göksu çayı kenarında halk arasında Karaçay denilen bölgededir. Kayalık olan yüksek bir dağ oyularak odalar açılmıştır. 2000 yıl öncesi izlerini taşımaktadır. Rivayete göre burada Süleyman Ağa adında birinin oturduğundan Süleyman ağa mağaraları denilmektedir.
Şikeftan Mağaraları

Aşağıkonak köyü yakınlarında Göksu çayı kenarındadır. Süleyman Ağa mağaraları tipinde olup, aynı döneme aittir.
Kale-İ Zerzevan

Diyarbakır-Mardin Karayolu üzerinde olup, Demirölçek köyünün 1 km yakınındadır. Çevrenin en yüksek tepesi üzerinde kurulmuştur. Eskiden yer yer 70 metre yüksekliğinde surlarla çevrili olan Kaleden günümüze sadece kalenin ve konutların yıkılmış duvarları kalmıştır. Genel olarak Silifke’deki uzunca burç yerleşimini anmaktadır. Kalede yaşayanların içme suyu ihtiyaçlarını karşıladıkları Diyarbakır-Mardin Karayolu kenarında geçen dereye inen yeraltı tüneli kapanmıştır. İpek yolu üzerinde kurulan bu kalenin Karakol görevi gördüğü tahmin edilmektedir. Kalenin ve surların taş boyları 2 metre,dar kenarları ise yarımşar metrelik dikdörtgen bloklardır

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :