Diyarbakır çüngüş ilçesi - Diyarbakir.Gen.Tr : Diyarbakir.Gen.Tr

- Hoşgeldiniz

Diyarbakır çüngüş ilçesi

Diyarbakır çüngüş ilçesi sitemize 18 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiş ve 825 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

Diyarbakır çüngüş ilçesi hakkında genel bilgi

Çüngüş, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir. Diyarbakır’ın Kuzey Batısında yer alan Çüngüş’ün yüzölçümü 489 km² olup denizden yüksekliği ise 1049 metredir. İlçenin Doğusunda Çermik, Kuzeyinde Elazığ İli Sivrice ilçesi Batısında Malatya ili Pütürge ilçesi ile Fırat nehri ve Güneyinde Adıyaman iline bağlı Gerger ilçesi bulunmaktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan Çüngüş ilçesinin Güneydoğu Toroslar üzerinde sırayla Abaza, Akdağ ve Savucak dağları bulunmaktadır. Akarsuları Fırat Nehri, Çüngüş çayı ve Medye çayı’dır. Ayrıca 15 km uzaklıkta Karakaya Barajı da Bulunmaktadır.

Tarihi
Osmanlı İmparatorluğu döneminde yoğun olarak Ermenilerin yaşadığı Çüngüş ilçesi, günümüzde halen Ermenilere ait birtakım izleri barındırmaktadır. 1915 Ermeni tehciri ile birlikte ilçede Ermenilerden geriye kalanlar harabe halindeki iki kilise ve Ermenice köy adlarıdır. Ne var ki bugün bu köyler de günümüz Türkçesiyle anılmaktadır. Fakat yine de köylüler nezdinde eski köy adları rağmet görmekte ve hatta köylüler köyün kayıtlardaki resmi adını dahi bilmemektedir.

İlçe siyasi bazı sebeplerden ötürü Elazığ’dan alınıp Diyarbakır’a bağlanmıştır. İpek yolu üzerinde bulunması hasebiyle bir dönem jeopolitik bir önem arz eden Çüngüş, hızlı bir gelişim göstermiş; ancak ipek yolunun değişmesi sonrasında hızla eski canlılığını yitirmiştir ve halen başta ekonomik olmak üzere muhtelif bazı sebeplerle dışarıya göç vermektedir.

2009 Mart belediye seçimlerinde CHP aldığı 51.8 oy oranıyla ilçede seçimi kazanmıştır.(CHP’li Belediye Başkanı 08.03.2011 tarihinde AKP’ye geçmiştir)AKP’nin oy oranı ise 48.2’de kalmıştır.

Çüngüş’ün, kelime anlamı itibariyle “Çoban aldatan kuş (Çınkuş)” manasına geldiği düşünülmektedir. Ermeni kayıtlarında da Çüngüş’ten “Çınkuş” olarak bahsedilmektedir. Ayrıca Ermnenistan’a göç eden Çüngüşlü Ermeniler genelde Nubaraşen’de yaşamakta ve bu şehrin sokaklarından biri de “Çınkuş” olarak anılmaktadır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :